اخبار استان ها

بيشتر

پنجشنبه1401/11/13

10:18:4

99

صدور 1019 فقره گواهینامه صادراتی و وارداتی دراستان اردبیل

مدیرکل استاندارد استان اردبیل از صدور 1019 فقره گواهینامه اظهارنامه صادراتی و وارداتی در ده ماهه سالجاری خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل استاندارد استان اردبیل هاشم علایی با اشاره به اینکه اداره کل استاندارد بر کلیه کالا‌های وارداتی و صادراتی مشمول مقررات استاندارد اجباری در مبادی رسمی منطقه نظارت دارد اظهار
داشت: در ده ماهه  سالجاری 1019 فقره گواهینامه اظهارنامه صادراتی و وارداتی در استان صادر شده است. 

وی گفت: 889 فقره از این اظهارنامه ها از نوع انطباق با کالاهای وارداتی و 130 فقره نیز از نوع انطباق با کالاهای صادراتی بوده است.
علایی افزود: بیشترین اقلام صادراتي شامل خرما، كشمش، سنگ های ساختمانی،رویه درب، الیاف مصنوعی ، نمک غیر خوراکی و.... بوده است كه پس از ارزیابی و بررسی کارشناسان این اداره کل به مقصد كشورهاي روسيه، گرجستان، عراق و جمهوري آذربايجان صادر شده است.
دبیر شورای استانداردسازی با بیان اینکه کنترل کیفی کالاهای صادراتی مشمول استاندارد اجباری و جلوگیری از صدور کالاهای نا مرغوب به منظور فراهم کردن امکان رقابت با کالاهای مشابه خارجی و حفظ بازارهای بین المللی از وظایف مهم سازمان ملی استاندارد ایران است، اظهار کرد: کنترل کیفیت کالاهای وارداتی مشمول استاندارد اجباری به منظور حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان داخلی و جلوگیری از ورود کالاهای نا مرغوب خارجی نیز از جمله  وظایف سازمان تعریف شده است.