social media inso.gov.ir-شبکه_های_اجتماعی_سازمان_ملی_استاندارد

اخبار ریاست سازمان

بيشتر

پنجشنبه1402/12/3

10:35:1

1067

دکتر اسلام‌پناه در برنامه انارستان؛

آب دریا را اگر نتوان کشید هم به قدر تشنگی باید چشید 

دکتر مهدی اسلام پناه، رییس سازمان ملی استاندارد ایران در روز جوان، میهمان برنامه انارستان در شبکه افق بود. 
دکتر اسلام‌پناه در این برنامه با تبریک اعیاد شعبانیه و روز جوان در پاسخ به نخستین سئوال مجری برنامه درخصوص استفاده از ظرفیت نیروهای جوان در سازمان ملی استاندارد ایران، پاسخ داد: خودم دهه شصتی ام و تیم من همه جوان هستند و در دوره تحولی کادر مدیریتی و فنی ما حداقل ۲۰ سال جوان تر از دوره قبل است. 
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در همین زمینه ادامه داد، معتقدم وظایفی نسبت به کادرپروری برای آینده کشور بر عهده‌ داریم تا در آینده نزدیک بسیاری از مسئولیت ها توسط همین نیروهای جوان مدیریت شود.
مجری برنامه در واکنش به اعتقاد و اعتماد رئیس سازمان ملی استاندارد ایران نسبت به جوانان خواست تا نتایج حاصل از حضور جوانان در این سازمان فنی و تخصصی را در دوره تحولی بیان کند. 

* ۶ پله صعود
دکتر اسلام‌پناه در پاسخ، به رتبه جدید سازمان ملی استاندارد ایران در ایزو اشاره کرد و افزود: سازمان ملی استاندارد ایران با قدمت ۱۰۰ ساله طی ۲ سال اخیر توانست با ۶ پله صعود در جایگاه ۲۰ سازمان بین‌المللی استاندارد قرار گیرد. 
این سازمان به نمایندگی از ج.ا.ایران  در بین 168 کشور عضو سازمان بین‌المللی استاندارد، با پشت سر گذاشتن کشورهای برزیل و اتریش، رتبه ۲۰ را به خود اختصاص داد؛ در جایگاه ۵ آسیا بعد از چین، ژاپن، کره جنوبی و هند قرار گرفت و رتبه اول منطقه را کسب کرد در حالیکه در  این ۱۰۰ سال هیچ وقت نتوانست به این رتبه‌بندی‌ها و رنکینگ‌های جهانی حتی نزدیک شود و  این افتخار، حاصل کار اعتماد به جوانان است. 
 سازمان مردمی استاندارد 
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران، در ادامه اظهارات خود، باری دیگر این سازمان را سازمان مردمی معرفی کرد و گفت؛ طبق نظرسنجی اخیر بیش از ۷۳ درصد مردم عزیز نشان ملّی استاندارد ایران را کاملاً می‌شناسند و اطّلاع دارند که این نشان، متعلّق به سازمان ملّی استاندارد ایران است. 
سازمان ملی استاندارد ایران در متن زندگی مردم و سبک زندگی مردم قرار دارد و همواره با مردم و در حقیقت برای مردم زیست می‌کند.
** تمدن ۱۰۰ ساله 
وی با بیان اینکه این سازمان ۱۰۰ ساله است و  تمدن کهن دارد خاطرنشان کرد: سازمان ملی استاندارد ایران برابر قانون، عهده دار سیاست گذاری و مرجعیت اطمینان بخشی برای آنچه که به کشور وارد، از کشور صادر یا در داخل تولید می‌شود، است.
دکتر اسلام‌پناه همچنین افزود: سازمان ملی استاندارد ایران به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از مجامع بین‌المللی صاحب کرسی است و حضور فعال و مؤثر در کمیته های متناظر دارد .
به عنوان مثال در اجلاسیه بین المللی تخصصی کمیته کدکس ادویه و گیاهان مورد مصرف در آشپزی رهبری کمیته فنی استانداردسازی ادویه از جمله هل و زردچوبه، زعفران، تخم گشنیز ، دارچین را عهده دار بوده و در جایی که کشورهای هند و چین که خود را صاحب ادویه میدانند بسیار قوی عمل کرده است. 

**** اراده ای که به ثمر نشست  
‌وی در خصوص عرضه آرد کامل و نان باکیفیت و استاندارد، گفت: نان با کیفیت اراده قطعی دولت سیزدهم بود که با تلاش متخصصان در سازمان ملی استاندارد ایران و همکاری وزارت جهاد کشاورزی همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شورای عالی سلامت محقق شد.
در بحث نان کامل عزم ملی داریم تا همه شاخص‌های لازم و استاندارد و کیفی در آرد تا نان مصرفی وجود داشته باشد و نان سالم و با کیفیت وارد سفره مردم شود.
* نان سالم حق مردم است 
دکتر اسلام‌پناه موضوع نان را جزو دغدغه های خود دانست و یادآور شد:  نان سالم و مغذی برای من به عنوان یک تکلیف شرعی و قانونی بود چرا که آن را حق مردم میدانم و در دوران مسئولیتم خود را موظف میدانم تا حق مردم را ادا کنم.
 هر چند در دوره های محدود نتوان تمام وظایف را به سرانجام رساند اما می شود با اولویت بندی حجم زیادی از مطالبات به حق مردم را پاسخ داد. 
** تغییر استانداردها 
در استانداردهای جدید  آرد گندم، همه اجزای گندم، از جمله مغز، جوانه و سبوس گندم دیده شده و با اجرای آن نان کامل با کیفیت در اختیار مصرف‌کننده قرار خواهد گرفت.
 رییس سازمان ملی استاندارد ایران با تاکید بر اینکه دیگر نانی تحت عنوان نان سنتی نداریم افزود: سابق بر این ذائقه مردم دستخوش تجارت قرار گرفته بود بطوریکه ذائقه مردم را به سمت نان روشن برده بودند. اما نان اصولاً نباید سفید باشد، بلکه نان باید اجزای کامل سبوس و جوانه را داشته باشد.
به گفته رئیس سازمان ملی استاندارد ایران،  آرد کامل در تعریف ما استفاده از تمام دانه گندم تا نان سالم را داشته باشیم بطوریکه در انواع نان میزان سبوس گیری باید بین ۲ درصد تا کمتر از ۶ درصد باشد.
نان کامل فراگیر می شود 
در حال حاضر در برخی استان‌ها از جمله مرکزی، قم، هرمزگان، خوزستان و غیره این آرد در دسترس نانوایان قرار دارد. البته در حال حاضر این استاندارد اجباری نشده و امیدواریم در آینده فراگیرتر شود.
 با تغییر آیین کار تلاش کردیم تا فرآیند پخت نان اصلاح شود به عبارتی از مزرعه تا سفره که در این مسیر آیین روش کار و حتی تجهیزات و دستگاه های پخت نان هم با محوریت سلامت مردم اصلاح خواهد شد. 
در این راستا عزم ملی شتاب می گیرد و  طیف‌های دیگری از محصولات از جمله روغن ها و شیرینی ها را دربر می گیرد تا یک زندگی با سبک سالم زیستی برای مردم به ارمغان داشته باشد.

**** دین اسلام سراسر کیفیت است 
 دکتر اسلام‌پناه در بخش های دیگری از سخنان خود به اهمیت کیفیت در دین اسلام گفت: دین مبین اسلام، دین کیفیت است،  کتاب آسمانیش کامل‌ترین، پیغمبرش کامل‌ترین، ائمه معصومینش کامل‌ترین و همه ابعاد خلقت کامل‌ترین است.  وقتی در دین اسلام به سبک زندگی، خوردن، آشامیدن، کار کردن، صنعت، نظام، تجارت و بسیاری دیگر توجه شده است.
به گفته رئیس سازمان ملی استاندارد ایران،  کیفیت ذات دین اسلام است و سبک زندگی که دین برای ما تعیین کرده بی شک بهترین نوع در سبک زندگی با کیفیت است. 
 * مردم ما استاندارد پذیر هستند 
رییس سازمان ملی استاندارد ایران در پاسخ به همراهی مجلس در اجرای برنامه‌های این سازمان به ویژه موضوعات سلامت محور گفت: در موضوع آرد کامل گندم نمایندگان مجلس فعلی به ویژه ریاست کمسیون اصل ۹۰ توجه زیادی داشتند و آن را به عنوان مطالبه عمومی مطرح می کردند.
اعتقاد دارم مردم ما ملت استانداردی هستند و تشخیص شان همیشه درست بوده انتخاب شان همه انتخاب‌های استانداردی بوده و بدون شک برای ایرانی قوی، مجلسی تحولی انتخاب شایسته ای خواهند داشت.
برای مشاهده ویدئو گفتگو کلیک کنید
نسخه قابل چاپ