social media inso.gov.ir-شبکه_های_اجتماعی_سازمان_ملی_استاندارد

ریاست سازمان

بيشتر

چهارشنبه1402/11/25

16:45:1

1663

دکتر اسلام‌پناه:

جایزه ملی کیفیت، صادرات محصولات ایرانی را وارد فضای رقابتی می‌کند

 رییس سازمان ملی استاندارد ایران: جایزه ملی کیفیت می تواند همگرایی خوبی در مقیاس اقتصاد کشورهای جهان اسلام را به دنبال داشته باشد.
در مراسمی با حضور رییس سازمان ملی استاندارد ایران و اعضای شورای سیاست‌گذاری جایزه ملی کیفیت ایران از ارزیابان و سرارزیابان هفدهمین دوره جایزه ملی کیفیت ایران تجلیل به عمل آمد.
دکتر مهدی اسلام‌پناه، رییس سازمان ملی استاندارد ایران در جمع ارزیابان و سرارزیابان جایزه ملی کیفیت ایران، با تبریک اعیاد شعبانیه گفت: هفدهمین دوره جایزه ملی کیفیت ایران که برای نخستین‌بار مبتنی بر مدل کیفیت جهان اسلام برگزار شد، در سطح ملی و بین‌المللی بازتاب‌های ارزشمندی را به دنبال داشت.
رییس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری برای رشد تولید کیفی گفت: این تکلیف فقط به معنای تحریک تقاضا برای مصرف داخلی نیست بلکه به معنای رقابت پذیری برای صادرات است.
وی با بیان اینکه جایزه کیفیت جهان اسلام، فضای رقابتی برای صادرات را ایجاد می‌کند، افزود: بزرگ شدن مقیاس جایزه کیفیت می تواند در کیفی بخشی و اطمینان بخشی اثر گذار باشد و به بزرگ شدن مقیاس اقتصاد کشور کمک کند.
رییس سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه ارزیابی ها محدود به چند تولید داخلی نمی شود، گفت: بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی خارجی و داخلی آمادگی خود را برای مشارکت در فرایند جایزه اعلام کردند.
دکتر اسلام‌پناه بابیان اینکه مفهوم رشد تولید، صرفا تقاضای بازار داخل نیست اظهارداشت: توجه و تقویت جایزه ملی کیفیت منجر به رشد تولید کیفی و بزرگ شدن رشد اقتصاد کشور می شود و این به معنای رقابت پذیری کالا و خدمات در بازارهای بین‌ المللی است.
دبیر شورای‌عالی استاندارد با بیان اینکه رشد تولید ناخالص ملی با تکیه بر توسعه تجارت جهانی حادث میشود، خاطرنشان کرد: در سال مالی منتهی به بهمن ماه جاری، کشورهای جهان اسلام رشد اقتصادی ۱۹ درصدی را رقم زده اند و بی شک این جایزه جایزه می تواند به افزایش سهم اقتصادی کشورها به بیش از رقم کنونی کمک کند.
وی با بیان اینکه، بیش از 80 درصد اقتصاد صادراتی کشورمان نیاز به ارزیابی انطباق بین‌المللی دارد، اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران بعد از ۲۸ سال توانست به نهادهای ارزیابی  بین‌المللی بپیوندد و کسب این اعتبار بین‌المللی، گشایشی برای تجارت خارجی خواهد بود.
دکتر اسلام‌پناه با اعتقاد بر اینکه در فرایند تجارت دچار سرقت فنی می شویم، تصریح کرد: اگر نهادهای ارزیابی کننده داخلی بتوانند، ارزیابی انطباق را در تجارت انجام دهند دیگر مورد تهاجم و سلطه فنی قرار نمی گیریم.
 دکتر اسلام‌پناه حضور دبیرکل اسمیک در مراسم دوره هفدهم جایزه ملی کیفیت را نخستین استقبال جامعه جهانی از این طرح ملی دانست و خاطرنشان کرد: بر اساس همین دستاوردها مدل کیفیت جهان اسلام در نشست‌های تخصصی مؤسسه استاندارد و اندازه‌شناسی کشورهای اسلامی (اسمیک) تصویب و به‌عنوان مدلی برای ارتقای کیفیت در بین ۵۷ کشور اسلامی مطرح شد.
رییس سازمان ملی استاندارد ایران به نشست اجلاس هیئت‌مدیره فنی اسمیک در عربستان سعودی، اشاره کرد و یادآور شد: در این اجلاس به ابتکار و رویکرد فعال سازمان ملی استاندارد ایران در تدوین مدل کیفیت جهان اسلام به طور ویژه پرداخته شد و قدرت ایران را به رخ همه کشورهای جهان اسلام کشید.
وی ادامه داد: با ارایه گزارش هفدهمین دوره جایزه در مجمع عمومی اسمیک، همه کشورهای عضو پذیرفتند که این جایزه می تواند همگرایی خوبی در مقیاس اقتصاد کشورهای جهان اسلام باشد.
رییس سازمان ملی استاندارد ایران باری دیگر با تقدیر از همت و تلاش مجریان، ارزیابان، سرارزیابان و نهادهای عضو در اجرای موفق طرح‌ خاطرنشان کرد: باید با استمرار و حرکت رو به جلو، فکر و تفکر ایرانی را صادر کنیم و باور بین‌المللی را به علم و فناوری ایرانی تغییر دهیم.
وی پژوهشگاه استاندارد که مسئولیت دبیرخانه جایزه را عهده‌دار است مکلف کرد تا با بازبینی دوره هفدهم و احصا ایرادات، جایزه هجدهم را قوی تر اجرا کند.
 مراسم تجلیل از ارزیابان هفدهمین دوره جایزه ملی کیفیت ایران مبتنی بر مدل کیفیت جهان اسلام پیش از ظهر امروز در سازمان ملی استاندارد ایران برگزار و از ارزیابان این دوره با اهدای لوح تقدیر به عمل آمد.
برای مشاهده تصاویر بیشتر کلیک کنید
نسخه قابل چاپ