social media inso.gov.ir-شبکه_های_اجتماعی_سازمان_ملی_استاندارد

رویدادهای مهم

بيشتر

دوشنبه1402/8/29

15:33:4

1026

اجرای طرح ملی سنجش کیفیت مقدمه‌ای برای رتبه‌بندی کالا‌ها


اجرای طرح ملی سنجش کیفیت براساس قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد مقدمه‌ای برای نظام رتبه بندی کیفیت کالا در کشور است.
دکتر مهدی اسلام پناه، رئیس سازمان ملی استاندارد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری صداو سیما با اشاره به اجرای طرح ملی سنجش کیفیت کالا در کشور اعلام کرد: این طرح نخستین بار به صورت هوشمند در سراسر کشور با همت دانشگاه امیرکبیر به عنوان پیمانکار طرح و با روش کاملاً علمی، فنی و آماری انجام و نتایج قابل توجهی احصا شد.
دکتر اسلام پناه در توضیح اجرای طرح گفت:  ۵۶ قلم کالای پرمصرفی که به لحاظ درجه اهمیت از نظر مصرف کننده سطوح بالایی دارند را شناسایی کرده ایم، در ۲۴ شاخص کیفیت، مانند شاخص رضایت و توجه به نشان تجاری (برند)، اینکه برای مصرف کننده آیا نشان (برند‌های) مختلف تفاوت دارد یا خیر، هرچه این تفاوت بیشتر باشد به این نتیجه می‌رسیم که تولیدکننده داخلی ما در نشان معتبر (برندسازی) موفق‌تر بوده است.
داده‌های آماری در طرح ملی سنجش کیفیت کالا با مشارکت ۲۰ هزار نفر مصرف کننده واقعی کالا‌های داخلی و وارداتی به صورت میدانی از ۳۱ استان کشور جمع آوری و محاسبه شده است.
بر اساس نتایج منتشر شده از طرح ملی سنجش کیفیت کالا؛ برخی کالا‌ها همچون تلفن همراه، ماکارونی و مایع ظرفشویی با کسب رتبه ۷۰ درصدی در بالاترین میزان رضایت کیفیت و در مقابل سیگار، لنت ترمز و خودرو در پایین‌ترین میزان کیفیت از نگاه مصرف کننده قرار گرفتند.
دکتر اسلام پناه در این باره می‌گوید: در تعدادی از کالا‌ها از جمله شوینده‌ها، مواد غذایی، صنایع مبلمان و بعضی از لوازم خانگی رتبه نرخ کیفیت بالای ۷۰ درصد از نگاه مصرف کننده کسب شد و این‌ها صنایعی هستند که به درستی در فضای رقابتی و غیر رقابتی به صورت انحصاری فعالیت خود را پیش بردند و با رقابت واقعی ضمن صادرات، رضایت مصرف کننده را نیز کسب کرده اند و این شاخص حد خوبی در سطح جهانی و نشانگر رضایت مردم است، اما در خودرو و دخانیات رضایت مردم کمتر از ۵۰ درصد بود.
•    سبد مصرفی در فهرست سنجش کیفیت
کیفیت به عنوان شاخصی مورد توجه در انتخاب کالا و خدمات در میان مردم تعریف شده است، اما گاهی مصرف کننده در انتخاب نوع کالا‌های مشابه از یک کالا دچار مشکل می‌شود.
دکتر احسان ساده، معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران درباره کالا‌های مورد سنجش در این طرح گفت: طیف بسیار زیاد این کالا‌ها تولید داخل است، اما در مورد بعضی از کالا‌های خاص که ما در تولید داخل سهم زیادی در سبد مصرف نداریم مثل تلفن همراه، کالای غیر ایرانی هم مدنظر قرار گرفته شده است، چون هدف این موضوع بررسی میزان کیفیت کالایی است که توسط مردم مصرف می‌شود لذا اگر آن کالا، کالای وارداتی هم محسوب می‌شود، واقعیت سبد مصرف این است و ما باید آن را به لحاظ آماری و علمی مدنظر قرار دهیم.
•    حرکت به سمت تولید باکیفیت‌تر
کارشناسان معتقدند؛ برای کیفیت کالا‌ها باید معیار و شاخص مشخصی تعریف شود تا معیاری برای انتخاب کالا ار سوی مردم باشد.
رسول سلیمانی کارشناس صنایع با اشاره به اقدامات مورد نیاز برای ارتقای نظام کیفیت در کشور می‌گوید: یکی از اقدامات پیشنهادی این است که شاخص‌های کیفیتی که از سوی سازمان ملی استاندارد ایران  و سایر نهادها، اندازه گیری می‌شود، به تفکیک نشان تجاری (برند) اندازه گیری شود و این اعلام عمومی شود که کدام نشان کیفیتش بالاتر است و به سمت آن بروند.
همچنین در مورد کالا‌های انحصاری که مشمول قیمت گذاری هستند، لااقل سود مصوبی که لحاظ می‌شود براساس شاخص‌های کیفیت تعیین شود که بنگاه انگیزه‌ای برای حرکت به سمت تولید باکیفیت‌تر داشته باشد.
به گفته متولیان طرح انتشار شاخص نرخ رشد کیفیت کالا‌ها محرکی برای نظام کیفیت است تا صاحبان صنایع بتوانند در رتبه‌های بالای کیفیت از نگاه مصرف کننده قرار بگیرند.
•    صیانت از اعتبار نام نمای کالا
 دکتر اسلام پناه با اشاره به در دستور کار بودن طرح رتبه بندی کالا‌ها از سوی این سازمان می‌گوید: سقف استاندارد‌ها به معنای نام نمای آن کالاست و قسمتی از آن به چارچوب‌ها و ساز و کار‌های درون بنگاهی و درون کارخانه‌ای است و از آنجایی که استاندارد‌ها انواعی دارند یکی از آن‌ها استاندارد‌های درون کارخانه است که تولید کننده نام نمای یک کالا را در فضای رقابتی برای حفظ مرغوبیت و کیفیت کالای خود نسبت به صنایع مشابه فعال در آن حوزه از اعتبار خود صیانت می‌کند.
رییس سازمان ملی استاندارد ایران، با بیان اینکه این سازمان به عنوان حاکمیت در جهت ایمنی سلامت امنیت و اطمینان بخشی در حوزه کالا و خدمات  به وظایف خود عمل می‌کند، اظهار داشت: باید بتوانیم با زبان مصرف، زبان خریدار و زبان مردم آنچه که در رتبه بندی کیفیت کالاهاست را به مردم نشان دهیم.
برای مشاهده گزارش صدا و سیما درباره این طرح کلیک کنید
نسخه قابل چاپ