social media inso.gov.ir-شبکه_های_اجتماعی_سازمان_ملی_استاندارد

اخبار استان ها

بيشتر

چهارشنبه1403/3/23

11:56:5

355

گرامیداشت روز جهانی تایید صلاحیت

بازدید مدیر کل استاندارد استان قم از آزمایشگاه های دارای گواهینامه 17025 در روز جهانی تایید صلاحیت

به گزارش روابط عمومی اداره کل استاندارد استان قم، مصادف با ایام بزرگداشت روز جهانی تایید صلاحیت و با هدف معرفی تایید صلاحیت و ترویج ظرفیت‌های استانی، دو آزمایشگاه امید فنر و بنابرمیزان که موفق به اخذ گواهینامه 17025 برای آزمایشگاه های خود شده اند، با حضور مدیر کل استاندراد استان قم افتتاح شدند. مدیر کل استاندارد قم با اشاره به اینکه روز جهانی اعتبار بخشی هر ساله در 9 ژوئن برگزار می گردد اظهار داشتند: پیدایش این روز با ابتکار انجمن بین‌المللی اعتباربخشی (IAF) و همکاری بین‌المللی اعتباربخشی آزمایشگاهی  (ILAC)بوده است. این رویداد برای افزایش آگاهی  مخاطب در مورد نقش حیاتی اعتباربخشی در جنبه‌های مختلف زندگی برگزار می شود و شعار امسال نیز (اعتباربخشی: توانمندسازی فردا و شکل دادن به آینده) تعیین شده است. که می تواند قدرت اعتباربخشی را در دنیایی که به سرعت در حال تغییر است، برجسته کند.
اعتباربخشی به عنوان سنگ بنای تضمین کیفیت، به سازمان ها دیدگاهی می دهد تا شایستگی، اعتبار و انطباق با استانداردهای بین المللی را بشناسند و از سوی دیگر نقش حیاتی و مهمی را در تضمین ایمنی، قابلیت اطمینان و قابل اعتماد بودن محصولات، خدمات و سیستم ها در سراسر صنایع، از فناوری تا حمل و نقل، از پایداری تا امنیت، و از فراگیر بودن تا نوآوری ایفا می کند.
توجه به  روز جهانی اعتباربخشی، می‌تواند تضمین کیفیت و قابلیت اطمینان به کالاها و خدمات را در  میان مصرف‌کنندگان، کسب‌وکارها برجسته کند .
یاداوری می شود مرکز ملی تایید صلاحیت ایران (NACI) به عنوان تنها مرجع رسمی، وظیفه اعتبار بخشی و تایید صلاحیت کلیه نهادهای ارزیابی انطباق را برعهده دارد و اخیرا، موفق به کسب اعتبار و عضویت کامل و قطعی خود در اتحادیه تایید صلاحیت آسیا- اقیانوسیه (APAC) شده و موجبات اعتلای جایگاه مرکز ملی تایید صلاحیت ایران در عرصه‌های بین المللی و زمینه ارتقاء هرچه بیشتر کیفیت، تسهیل تجارت و جهش تولید را فراهم آورده است.
همچنین بر اساس زمانبندی مرکز ملی تایید صلاحیت ایران، تا پایان آذر سال 1404 کلیه آزمایشگاه های آزمون و کالیبراسیون استان می بایست با برآورده نمودن الزامات تایید صلاحیت نسبت به دریافت گواهینامه 17025 اقدام و شرایط را برای رقابت در سطوح ملی و بین المللی خود را فراهم نمایند.

تصاویر

نسخه قابل چاپ