social media inso.gov.ir-شبکه_های_اجتماعی_سازمان_ملی_استاندارد

آخرین اخبار

شنبه1403/2/22

13:33:0

901

سازمان ملی استاندارد ایران:

کنترل و نظارت بر ویژگی کیفی، ایمنی و بهداشتی انواع آب های بسته بندی شده مستمر است

به گزارش دفتر نظارت بر اجرای استاندارد صنایع غذایی و بهداشتی؛ تولید، تمرکز، توزیع و فروش انواع آب های بسته بندی شده  از منظر ویژگی های کیفی، ایمنی، بهداشتی و بسته بندی با تمامی الزامات مندرج در استاندارد های ملی مربوطه مورد پایش، کنترل و نظارت قرار می گیرد.
در پی انتشار  خبری در فضای مجازی مبنی بر « ترویج فرهنگ استفاده از آب چاه جهت شرب و نفی استفاده از آب های  معدنی طبیعی و آشامیدنی بسته بندی  شده به دلیل موضوع مهاجرت نامطلوب ناخالصی ها از بطری به آب محتوی بطری بسته بندی فرآورده های مذکور »، به آگاهی می رساند، انواع آب بسته بندی شده ( آب معدنی و آب اشامیدنی) مشمول مقررات استاندارد اجباری می باشد و همواره سازمان ملی استاندارد ایران تولید، تمرکز، توزیع و فروش فراورده های مورد نظر را از منظر ویژگی های کیفی، ایمنی، بهداشتی و بسته بندی با الزامات مندرج در استانداردهای ملی مربوطه مورد پایش، کنترل و نظارت قرار می دهد.
شایان ذکر است طبق مفاد استانداردهای ملی ایران مرتبط با ویژگی های انواع ظروف پلیمری مورد مصرف در بسته بندی مواد غذایی و آشامیدنی، کلیه مواد مصرفی جهت تهیه بطری های آب های بسته بندی شده، باید بکر و مجاز برای تماس با مواد غذایی بوده و دارای مجوز تولید از مراجع ذی صلاح کشور باشد.
 همچنین استفاده از مواد پلاستیکی بازیافتی در تهیه بطری های آب های بسته بندی شده مجاز نمی باشد. ضمن اینکه علاوه بر الزامات تعیین شده در استانداردهای ملی ظروف پلیمری، سازمان ملی استاندارد ایران به منظور صیانت و حفاظت از سلامت مصرف کنندگان کالاهای دارای نشان ملی استاندارد ایران، آزمون مهاجرت آلاینده های شیمیایی بر روی بطری های مورد مصرف در بسته بندی انواع آب بسته بندی شده را به صورت مستمر در آزمایشگاه های تایید صلاحیت شده خود انجام می دهد.  
لذا خواهشمند است، با توجه به نزدیک شدن به فصول گرم سال در هنگام مصرف این دسته از فراورده ها به نکات زیر دقت شود:
« در هنگام خرید آب های آشامیدنی و معدنی بسته بندی شده در ظروف پلاستیکی به شرایط نگهداری نوشته شده بر روی برچسب محصول دقت شود. آبهای بسته بندی شده در این ظروف، باید در جای خشک و خنک و دور از تابش مستقیم نور آفتاب نگهداری شوند. از خرید بطری های  آب بسته بندی بیرون از مغازه، کنار پیاده روها و زیر تابش نور مستقیم آفتاب پرهیز شود. همچنین از قرار دادن این ظروف در دمای فریزر (دمای زیر صفر درجه) و از یخ زدگی آب در این ظروف نیز اجتناب شود.»
در پایان از مصرف کنندگان انواع آب بسته بندی شده تقاضا می شود، برای اطمینان از محصولات خریداری شده، کد ده رقمی زیر نشان استاندارد را به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۵۱۷ ارسال نمایند تا از اعتبار و اصالت پروانه نشان ملی استاندارد ایران اطمینان حاصل کنند.
در صورت مشاهده هرگونه مغایرت به ادارات کل استاندارد استان مربوطه مراجعه یا از طریق سامانه 1517 یا پورتال سازمان به نشانی http://www.inso.gov.ir اعلام نمایند تا اقدام لازم به عمل آید.
نسخه قابل چاپ