social media inso.gov.ir-شبکه_های_اجتماعی_سازمان_ملی_استاندارد

آخرین اخبار

يكشنبه1402/12/20

16:09:1

1051

دکتر اسلام پناه در مراسم امضای تفاهم نامه با سازمان پدافند غیرعامل:

همکاری بین دو سازمان با هدف ارتقای پایداری ملی و افزایش اعتماد عمومی

دکتر اسلام‌پناه در مراسم امضای تفاهم نامه بین سازمان ملی استاندارد ایران و سازمان پدافند غیرعامل: پیوند همکاری بین دو سازمان، تاثیر بسزایی در ارتقای پایداری ملی و افزایش اعتماد عمومی خواهد داشت.
دکتر مهدی اسلام‌پناه، رییس سازمان ملی استاندارد ایران در این مراسم در نشستی با سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، با اشاره به نقش و جایگاه حیاتی سازمان پدافندغیرعامل در حفظ زیر ساخت ها و امنیت ملی کشور گفت: با توجه به دامنه وسیع وظایف و اختیارات قانونی سازمان ملی استاندارد ایران این پیوند می تواند سرآغاز برنامه های راهبردی و عملیاتی مشترک باشد.
دکتر اسلام پناه  با اشاره به سرمایه گذاری بخش خصوصی در رشته های مختلف آزمایشگاهی اذعان داشت: این اقبال از سوی سرمایه‌گذار، بیانگر اعتماد به دولت و پایبندی به نظام است که باید از آن حمایت و صیانت شود.
 دبیر شورای عالی استاندارد به روابط این دو سازمان طی سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: بی شک با اجرایی شدن این تفاهم‌نامه روابط همکاری بین دو سازمان عمیق ، مستحکم و کاربردی خواهد شد.
رییس سازمان ملی استاندارد ایران با نگاهی گذرا به سیر تحولی این سازمان؛ افزود: نظام استانداردسازی کشور طی ۲ سال اخیر با اتکا به تلاش نیروهای جوان و مستعد، موفقیت های ملی و بین المللی خوبی را در کارنامه خود به ثبت رساند.
معاون رییس جمهور ، ارتقای این سازمان برای دومین سال متوالی و قرار گرفتن در جایگاه بیستم ایزو، کسب رتبه ۵ آسیا و مقام اول در بین کشورهای منطقه را بخشی از این دستاوردها برشمرد.
رییس سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه نظام استاندارد کشور در شرایط تحریم های ظالمانه توانسته جایگاه خود را در مجامع بین المللی ارتقا دهد یادآور شد: به رغم کارشکنی دشمنان قسم خورده نظام و حامیانشان ، بعد از ۲۶ سال از سوی اتحادیه تایید صلاحیت آسیا-اقیانوسیه ارزیابی همترازی شدیم.

ضرورت تکمیل و ساماندهی آزمایشگاههای تشخیص تهدید
سردار جلالی در این مراسم  با اشاره به اینکه رسالت و ماموریت‌های سازمان پدافند غیرعامل و سازمان ملی استاندارد به عنوان دستگاههای حاکمیتی در بسیاری از زمینه ها  به یکدیگر شبیه بوده و اهداف مشترکی را دنبال می کنند، اظهار داشت: موضوع استاندارد به علت اثر گذاری مستقیم برحوزه مردم دارای اهمیت بسیار بالایی است، به همین علت انتظار اساسی حاکمیت از این دستگاه، استاندارد سازی و ارتقاء کیفیت اقلام مورد نیاز مردم است.
رییس سازمان پدافند غیرعامل در ادامه با اشاره به ویژگی های مشترک بین دو سازمان تصریح کرد: ماموریت سازمان پدافند غیرعامل مجموع اقدامات غیرمسلحا‌نه‌ای است که باعث کاهش آسیب پذیری، افزایش پایداری و تداوم کارکرد می‌شود که با تصویب قانون تشکیل سازمان پدافند غیرعامل، حوزه شمول آسیب پذیری‌ها  و تهدیدات، که سازمان پدافند غیرعامل کشور باید آن را رصد کند با عنوان تهدیدات نوین گسترش یافته است.
وی در ادامه با اشاره به تحولات فناوری و بروز آن بر تهدیدات،خاطرنشان کرد : ترکیب تهدید و فناوری، انواع بسیاری از تهدیدات را شامل شده است. برخی از این تهدیدات در ذات فناوری نهفته شده است و برخی نیز با ترکیب با یکدیگر، نوع جدیدی از تهدیدات را به وجود آورد است. به عبارتی اکنون راهبردها، سیاست ها، تکنیک‌ها و دانش ترکیب آن خود بخشی از این تهدیدات به شمار می‌رود.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه یکی از شاخص های تاب آوری در برابر تهدیدات، برخورداری از یک شبکه آزمایشگاهی تشخیصی در حوزه پدافند غیرعامل مانند زیستی، شیمیایی، پرتوی، سایبری، الکترونیکی و ... است، تصریح کرد: برای تشخیص تهدیدات، نیازمند یک شبکه راداری است که حوزه غذا، زیستی، سایبری و شیمیایی را که از جنس تهدیدات فناورانه است تشخیص دهد.
وی تصریح کرد: توسعه و ارتقای شبکه آزمایشگاهی تشخیصی کشور، متناسب با نوع تهدیدات و تحولات آن ضرورت دارد چرا که تکمیل و توسعه و روزآمد سازی شبکه آزمایشگاهی تشخیصی می‌تواند برای کشور امنیت آفرین باشد و این جزو اولویت ها در سازمان پدافند غیرعامل است.
به گفته سردار جلالی، در مقابله با تهدیدات ترکیبی، مهم قدرت تشخیص است و بدون تشخیص تهدید، قدرت مقابله با تهدید را نخواهیم داشت. از همین رو «بازسازماندهی» شبکه آزمایشگاهی در قالب دفاعی و امنیتی که تمام سطوح و لایه های تهدید را پوشش داده و یکپارچه عمل کند یک ضرورت است.

سازمان ملی استاندارد ایران و پدافندغیرعامل تفاهم نامه همکاری امضاکردند
در ادامه تفاهم نامه همکاری بین سازمان ملی استاندارد ایران و سازمان پدافندغیرعامل به امضای دکتر اسلام پناه و سردار جلالی رسید.
هدف از انعقاد این تفاهم نامه توسعه همکاری و تعاملات اجرایی، علمی، پژوهشی و آموزشی بین دو سازمان جهت بهره‌گیری از امکانات و توانمندی‌های علمی، مشاوره تخصصی، کارشناسی، اطلاعاتی، تجهیزاتی، تجربیات و تخصص دو طرف و ایجاد بستر و زمینه‌ مصون سازی و افزایش تاب‌آوری جامعه و صیانت و حفاظت از جان و مال مردم در شرایط بحران ناشی از تهدیدات دشمن و جنگ، حفاظت از زیرساخت ها و پیش بینی ساز و کارهای مشترک در چارچوب وظایف قانونی طرفین است.
در پایان رییس سازمان پدافندغیرعامل و هیات همراه از بخش های مختلف آزمایشگاههای مرجع در پژوهشگاه استاندارد بازدید کردند.

برای مشاهده تصاویر بیشتر کلیک کنید
نسخه قابل چاپ